Hej på dig ♥
I onsdags grillade vi. Första gången i år. Jag och Jesper, hans syster Janina och hennes Johannes. Vädret var inte det varmaste, men det gick hur bra som helst att sitta ute. Hur kommer det sig att allt man äter utomhus är så mycket godare? Och det är ju något speciellt med sommarens första grillning. Det är så nytt, så somrigt. Ah, vad jag väntar på sommaren. All den goda maten. Sommarkvällarna. Lugnet vid villan. Jag längtar!
När det nu var första gången vi grillade ville vi ju grilla allt. Allt vi bara kom på. Så det blev en hel del. Och mätta blev vi.
Allt detta hade vi på grillen:
- lårfiléer av kyckling (mycket saftigare än bröstfiléer)
- marinderade grisbiffar
- sparris inlindade i bacon (min nya favorit)
- jättechampinjoner med auraost och bacon
- majs
- zucchini
- vanlig hallumi och hallumi gjord på fårmjölk
Årets hittills godaste middag, helt klart. Nu ska jag ta mig an söndagen. Har varit trött de senaste dagarna. Vila är vad jag och min kropp behöver just nu. Yoga ska den också få ikväll.
Ta hand om er. ♥
Kram Nathalie